najbardziej strome schody

Najbardziej strome schody

Najbardziej stromy, zakazany szlak, ciągnący się wzdłuż niemalże pionowego klifu, jednego z grzbietów łańcucha górskiego Koʻolau na wyspie O’ahu.

Składa się z 3922 schodów podzielonych na pięć platform, gdzie można odpocząć i zachwycać się widokami. Najtrudniejszą częścią szlaku jest wspinanie się na pierwszą platformę, ponieważ jest bardzo stromo, schody zostały przymocowane niemalże pod kątem 90°.

Historia Ha'ikū Stairs, znanych jako Stairway to Heaven (Schody do Nieba), sięga czasów II wojny światowej, kiedy to żołnierze amerykańskiej marynarki wojennej potrzebowali dostępu do tajnej wieży nadawczej, dzięki której mogli komunikować się z okrętami wojennymi na całym Pacyfiku.  

Pierwszymi śmiałkami, którzy w 21 dni wdrapali się na urwisty grzbiet klifu zanim schody zostały zbudowane, byli Bill Adams i Louis Otto. Wspinając się na strome zbocze wbijali kliny do późniejszego zawieszenia drabin.
Później drabiny zastąpiono drewnianymi szczeblami, a ostatecznie przymocowano stalowe, solidne stopnie  😰


 

Losowo

najstarsza biżuteria

Najstarszą odkrytą do tej pory złotą biżuterię zawiera grobowiec z nekropolii warnańskiej w Bułgarii (około 4600 p.n.e.).

Opis strony

Strona zawiera różne rekordy z tych w rodzaju "NAJ"... Każdy z nich opatrzony jest ilustracją.
Wpisy wstępnie zostały podzielone na kategorie, do których dostęp znajduje się w menu na górze.

Strona wciąż jest rozszerzana o kolejne "NAJ", tak więc zapraszam do częstych odwiedzin.
 
Miłej lektury  🤡

Statystyki strony

  • Użytkowników 1
  • Artykuły 159
  • Odsłon artykułów 1154