najwyższa sztuczna góra w Polsce

Największa sztuczna góra w Polsce

Góra Kamieńska to najwyższe sztuczne wzniesienie (386 metrów n.p.m.) środkowej Polski.

Powstała na skutek działalności górniczej – wydobycia węgla brunatnego na potrzeby elektrowni w Bełchatowie. 
Ta wielka kopalnia odkrywkowa uruchomiona w 1980 roku na trwałe zmieniła okoliczny krajobraz. Warstwę ziemi przykrywającej złoże trzeba było zdjąć.
W latach 1977 - 1993 usypano z niej gigantyczną hałdę (zwałowisko), która stała się atrakcją turystyczną. Zimą cieszy się powodzeniem tysięcy amatorów białego szaleństwa., bo jest tu stok narciarski i tor saneczkowy. Latem można się wspiąć lub wjechać kolejką krzesełkową, by spojrzeć z wysokości niemal 200 metrów na ogromną kopalnię, z której urobek zasila największą w kraju elektrownię.

Samo wzniesienie także przyczynia się do wytwarzania energii, bo ustawiono na nim wiatraki (15 turbin o mocy ponad 2 MW każda). Na zielonych zboczach wytyczono szlaki rowerowe i trasy zjazdowe. 
Jest też ścianka wspinaczkowa.

Góra Kamieńska (często błędnie określana jako „Kamieńsk”) to najwyższy bezwzględny punkt woj. łódzkiego i wszystkich polskich nizin. Przewyższa nawet o 39 metrów usytuowany w tym samym województwie swój naturalny odpowiednik - Fajną Rybę  😎

Losowo

największa czekolada świata

W 2011 roku, brytyjska firma fabryka czekolady - Thorntons, z okazji stulecia zakładu wyprodukowała największą tabliczkę czekolady na świecie. 

Opis strony

Strona zawiera różne rekordy z tych w rodzaju "NAJ"... Każdy z nich opatrzony jest ilustracją.
Wpisy wstępnie zostały podzielone na kategorie, do których dostęp znajduje się w menu na górze.

Strona wciąż jest rozszerzana o kolejne "NAJ", tak więc zapraszam do częstych odwiedzin.
 
Miłej lektury  🤡

Statystyki strony

  • Użytkowników 1
  • Artykuły 159
  • Odsłon artykułów 1156